O nas

Lwy są nierozerwalnie związane z herbem Gdańska, a białe lwy to zwierzęta rzadkie, symbolizujące siłę i odwagę. Chcemy aby nasz klub kojarzony był właśnie z takimi cechami.

Białe Lwy jako stowarzyszenie powstało w 2016 roku z inicjatywy kilku pasjonatów sportu. Początek stanowiła sekcja futbolu amerykańskiego. Sportowy trzon zespołu stworzyli zawodnicy z wieloletnim stażem w tej młodej w Polsce dyscyplinie. Z czasem rozwinęła się sekcja juniorska w futbolu flagowym. Taka mieszanka pozwala na szkolenie dzieci i młodzieży w bezkontaktowym sporcie z jednoczesnym zarażaniem pasją do futbolu amerykańskiego. Aby jeszcze bardziej zróżnicować ofertę sportową rozbudowaliśmy klub o sekcję softballu kobiet. Obecnie te trzy wszechstronne sekcje pozwalają na poprawienie sprawności fizycznej i odkrycie swoich talentów w zdrowej rywalizacji.

Futbol amerykański- sekcja męska seniorów (pow. 17 r. ż.). Futbol to sport, który doskonale kształtuje charakter, tworzy i wzmacnia więzi społeczne. Uczy wytrwałości i pokory, co pomaga w pracy nad swoimi słabościami. Pozwala na rywalizację sportową osób o całkowicie odmiennych predyspozycjach. W futbolu amerykańskim swoje miejsce znajdą zarówno zawodnicy duzi (ważący więcej niż 100kg) i silni, jak i mali i zwinni. W tej dyscyplinie rywalizację rozpoczęliśmy od rozgrywek ośmioosobowych, stając w swoim pierwszym roku gry na podium ogólnopolskim. Z każdym rokiem rozwijamy tę sekcję aby coraz bardziej profesjonalnie prezentować się w zmaganiach na arenie naszego kraju. Od 2021 roku bierzemy udział w rozgrywkach 11osobowych na drugim szczeblu ligowym.

Futbol flagowy- sekcja dzieci i młodzieży (do 18 r. ż.), skierowana zarówno do chłopców, jak i dziewcząt. Popularność „flagówki” z każdym rokiem wzrasta. W 2028 roku ta dyscyplina sportowa zadebiutuje na IO w Los Angeles. Dzięki swojej uniwersalności ma szansę na dobre stać się sportem olimpijskim. Juniorzy mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem trenerów z doświadczeniem i sukcesami na koncie. Nasza seniorska drużyna futbolu flagowego jest jedną z czołowych w Polsce, a w jej składzie są reprezentanci kraju. Ich wiedza, doświadczenie oraz podejście do młodszych kolegów pozwalają na rozwój tej sekcji klubu z coraz większym powodzeniem.

Softball- sekcja żeńska seniorska (pow. 17 r.ż.) ta popularna w USA gra jest „lżejszą” odmianą baseballu. Cechują ją mniejsze boisko, większa piłka oraz grubsza pałka. Sekcja skierowana do pań, które chcą podnieść poziom swojej kondycji fizycznej poprzez bieganie, łapanie, rzucanie i odbijanie. Pierwsze zmagania na arenie krajowej nasza drużyna rozpoczęła od udziału w Pucharze Polski w softballu kobiet w 2023 roku.

Gdańskie Stowarzyszenie Sportów Amerykańskich Białe Lwy jest członkiem polskich związków sportowych:

Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce (ZFAP)

Polski Związek Baseballu i Softballu (PZBall)